Discord sunucumuz açılmıştır, hepinizi bekleriz

https://discord.gg/43gGDQe6tS

Anlaşılmaz Eklenti Yazımı Hk.

Diğer forum kategorileri dışında kalan herşey.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
ulyoS

Mesaj gönderen ulyoS »

Merhaba arkadaşlar, forumda görüyorum çok güzel diyorum insanlar eklenti yazmaya alışıyor kendini geliştiriyor ancak ufacık bir eklentide bile anlaşılır yazmamakta. Biz Lise zamanlarında program yazarken her zaman anlaşılır ve tertipli yazmayı öğrenmiştik, bu kodlarımızı başkası rahatlıkla okuyabilsin ve anlayabilsin diye. Ancak son 1-2 aydır çokça görüyorum ki insanlar çok kısa yazacağım diye cidden düzensiz ve kötü bir yazım sergiliyorlar. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Benim kendi fikrim, bu kişiler ileride kendi eklentilerini okuduklarında anlayamayacaklarına bahse girerim. Örnek bir eklenti yazımımı ss olarak yükleyeceğim ben de mi bir sıkıntı var anlayamıyorum.

Yani ben bu eklentiyi belki 1K satırda yazmışımdır, ancak başka bir insan en azından eklenti zerre bilgisi olmayan insan bu kodları okuyabilir. Ancak bazı arkadaşlara bakıyorum, o kadar iç içe ve garip yazıyorlar ki ben dahi okumadan geçesim geliyor.

Düzenleme 1 ; Bu konuyu "Konu Dışı" sekmesine açmıştım, eskiden konu dışındaki konular ana sayfaya gelmiyor diye.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Aconyonn
İletişim:

Mesaj gönderen Aconyonn »

bu yoruma katılıyorum. yazarlar dediğin gibi biraz daha tertipli yazarsa öğrenmek ve anlamak isteyen kişiler açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

bestcore

Mesaj gönderen bestcore »

Bende katılıyorum fakat her insanın kendine özgü bir yazı stili vardır ama bunu pek önemi yok geçenlerde bir konuda eklenti yaptım ve satır azaltmak için çok iğrenç birşey çıktı ortaya, kısacası tertip, düzen önemli. Alper abi kendimi baya geliştirmişim bu konuda daha geçen aylar dcden sana eklenti hakkında sorular soruyordum 😀

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
ulyoS

Mesaj gönderen ulyoS »

bestcore yazdı: Cmt Ara 26, 2020 1:12 am Bende katılıyorum fakat her insanın kendine özgü bir yazı stili vardır ama bunu pek önemi yok geçenlerde bir konuda eklenti yaptım ve satır azaltmak için çok iğrenç birşey çıktı ortaya, kısacası tertip, düzen önemli. Alper abi kendimi baya geliştirmişim bu konuda daha geçen aylar dcden sana eklenti hakkında sorular soruyordum 😀
Tabii her insanın kendi şekli vardır buna Camel tekniği de örnek verilebilir. Ancak, dünya çapında yazılan kodlar kolay anlaşılır ve okuyucuyu yormayacak şekildedir, her dilde böyledir bu değişiklik olmaz. Satır azaltacağım diyerek ben de eklentiyi 100 satırla bitiririm, hatta değişkenleri bile iç içe yaparım ancak kimse okuduğu ve gördüğünden bir şey anlamaz.

Evet kendini geliştirmişsin ne mutlu bize :)

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala