Discord sunucumuz açılmıştır, hepinizi bekleriz

https://discord.gg/43gGDQe6tS

Anakart sata desteklemesi hk.

Bilgisayar ve mobil cihazlar , internet alemi ve her türlü teknolojik aletler hakkında konular

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Mesaj gönderen bestcore »

Merhabalar,
Bilgisayarımda bulundan HDD'yi çıkartıp yerine SSD takmak istiyorum fakat birkaç araştırmam ile birlikte, SSD takarken anakartın sata 2,3 desteklemesi gibi bir bilgiye ulaştım. 200 mb/s üzeri sanırım Sata 3 destekliyorsa işe yarıyormuş ve mb/s'si yüksek olursa daha iyi performans veriyormuş. AIDA64 uygulaması ile Sata 3 destekleyip desteklemediğini nereden anlarım ?

Ekstra olarak, HDD yerine SSD taksam bir performans etkisi olur mu ?
Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Mesaj gönderen Serpentraz »

Anakartının üretici sitesinden öğrenebilirsin hangi sata sürümüne sahip olduğunu ya da anakartının marka ve modelini belirtirsen araştırabiliriz senin için.
Sata II 300mb/s desteklerken Sata III 600mb/s hızları destekler. Sata III bir SSDyi Sata II ye de takıp kullanabilirsin fakat hız limiti olduğu için düşük performans verecektir.

Şu anda en dandik bir SSD bile HDD den en az 3 kat daha fazla hızlara ulaşabiliyor.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 4:43 pm Anakartının üretici sitesinden öğrenebilirsin hangi sata sürümüne sahip olduğunu ya da anakartının marka ve modelini belirtirsen araştırabiliriz senin için.
Sata II 300mb/s desteklerken Sata III 600mb/s hızları destekler. Sata III bir SSDyi Sata II ye de takıp kullanabilirsin fakat hız limiti olduğu için düşük performans verecektir.

Şu anda en dandik bir SSD bile HDD den en az 3 kat daha fazla hızlara ulaşabiliyor.
Anakart marka modelini bu zamana kadar hiç araştırmadım ama şimdi araştırmaya çalıştığımda Marka ve Modeli üretici şirketin isim yazıyor (Casper Nirvana Notebook).
Marka ve modeli bulmak için bir uygulama varsa nasıl yapacağımı gösterir misiniz ?

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Aida64 ile öğrenebilirsin uygulamayı açıp soldan motherboard kısmına giriş yap tekrar motherboard açılan pencerede en üstte Motherboard Name olarak gözükecektir marka modeli.

Gözükmez ise ;
Windows + R tuşlarına bas çalıştıra regedit yaz okeyle soldan HKEY_LOCAL_MACHINE > HARDWARE > DESCRIPTION > SYSTEM > BIOS kısmına gel açılan pencerede BaseBoardProduct kısmında gözükecektir

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 5:57 pm Aida64 ile öğrenebilirsin uygulamayı açıp soldan motherboard kısmına giriş yap tekrar motherboard açılan pencerede en üstte Motherboard Name olarak gözükecektir marka modeli.

Gözükmez ise ;
Windows + R tuşlarına bas çalıştıra regedit yaz okeyle soldan HKEY_LOCAL_MACHINE > HARDWARE > DESCRIPTION > SYSTEM > BIOS kısmına gel açılan pencerede BaseBoardProduct kısmında gözükecektir
Dediğim gibi üretici firmanın ismi yazıyor maalesef.
Adsız2.png
Adsız.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Anladım peki bilgisayarın tam marka modeli nedir öğrenirsek belki o yoldan bulabiliriz

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 6:18 pm Anladım peki bilgisayarın tam marka modeli nedir öğrenirsek belki o yoldan bulabiliriz
Casper Nirvana c600

Ekstra olarak, aida uygulamasında Anakart>Çipset>Kuzey Köprüsü yerinde "Intel Kaby Lake-U IMC" yazıyor. Ne demek bilmiyorum belki işine yarar.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Cihazında Sata III desteği mevcut aynı zamanda M2 Sata III desteği de var

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 6:27 pm Cihazında Sata III desteği mevcut aynı zamanda M2 Sata III desteği de var
Modelim nedir acaba ?
Birde M2 dediğiniz olay daha hızlı bir ssd mi demek ? Terimleri tam bilmiyorum maruz görün.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Anakart modelini bulamadım sanırım firmanın kendisi üretiyor tam bilgim yok o konuda. Aynen öyle M2 SSD ler normal SSD lerden çok daha hızlıdırlar direk anakart üzerindeki porta takılırlar bu yüzden çok daha hızlı çalışırlar.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala