Discord sunucumuz açılmıştır, hepinizi bekleriz

https://discord.gg/43gGDQe6tS

Amxx - Studio

Moderatör: Moderatörler

Forum kuralları
[font size=20] DİKKAT [/font]

Silinmiş konu içerikleri hiçbir şekilde kontrol edlimemektedir. İndirdiğiniz dosyaların sorumluluğu tamamiyle size aittir.
Mutlaka indirdiğiniz dosyaları antivirüs ile taratınız.
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
Colditz

Amxx - Studio

Mesaj gönderen Colditz »

Amxx Studio Nedir :
Bu program eklentiyi daha rahat ve doğru kodlayabilmemizi, düzenleyebilmemizi ve amxx e çevirmemizi sağlar. Bunları not belgesinde açarak da yapabilirsiniz. Siteden de amxx e çevirebilirsiniz. Ama bu programda amxx e çevirirken eğer eklentide hata var ise hatayı gösterme özelliği vardır. Böylelikle hataları daha kolay düzeltebilirsiniz.

Sma Dosyası Nasıl Amxx Dosyasına Çevirebilir :
Kurduğunuz programı açınız. Üstte bulunan Tools a tıklıyoruz ve gelen seçeneklerden Settings e tıklıyoruz. Önümüze programın ayarları geliyor. Solda bulunan seçeneklerden Compile Settings e tıklıyoruz. En üstteki boşluğun sağındaki noktalara basıyoruz (...) Daha sonra indirmiş olduğunuz klasöre girip compiler klasörünün içindeki amxx.exe yi seçiyoruz ve OK diyerek kayıt ediyoruz. Daha sonra eklenti açık değilse program ile açıyoruz. Sol üstte bulunan yeşil üçgene basarak eklentiyi çeviriyoruz. Eklentide hata çıkarsa, hatalı satırı gösteriyor. Eğer eklentide hata yok ise, otomatik sma nın olduğu yere amxx dosyasını gönderiyor.
Eklentinin derlendiğini anlamak için aşağıda Done. yazısını görmemiz gerekir.

Resim

Programdaki 3 Kolaylık Nedir :
Resim
Yukarıda gördüğünüz gibi 3 adet kutucuk var. Bunların işlevleri farklıdır. Bunları aşağıda açıkladım hadi bir bakalım.

1) Renkli Yazi (stock) :
Hala birçok kişi ColorChat kullanmakta.Bunu kullandığınızda csdurağında hata veriyor. Muhtemelen include olmadığı içindir.
Bu include u eklentinin içine yazıyorsunuz ve bu eklentiyi biraz karışık hale getiriyor. Bu stock ise bu işin en kolay ve pratik halidir.
Buradaki stock u eklentinin herhangi bir yerine yazın ve client_printc komutunu kullanmaya başlayın. Renkli olmasını istediğiniz kelimenin başına !g !t !n komutlarını yazın. !g Yeşil !t Takım Rengi (CT de mavi - T de kırmızı) !n sarı demektir.
Kullanım :

Kod: Tümünü seç

client_printc(id, "!tKirmizi - Mavi !gYesil !nSari !tRengi !gKullaniyorum!n.")
2) Stuck (stock) :
Genelde ctmenü ve jbmenu lerde sorun çıkartıyor. Gömülü birini göm dediğin zaman yerin altına gömülüyor ve bugta kalıyor.
Bu komutu kullanarak gömülü olan kişileri ve gömülü olmayan kişileri algılayabilirsiniz. Gömülü olan kişilerde bu stock true, gömülü olmayanlarda false olacaktır. Bu komutu bir yerlerde sıkışan kişiler içinde kullanabilirsiniz. Buna tıkladığınızda 2 kere aynı komut çıkacaktır. Biri reapi ile biri fakemeta ile yapılmıştır. Eklentide hangisini kullanıyorsanız onu kullanabilirsiniz.
Kullanım :

public soyle(id)
{
    if(Stuck(id))
    {
        client_printc(id, "!n[!tCSDuragi.com!n] !gSen Gomulusun yada bugta kalmissin.")
    }
    else
    {
        client_printc(id, "!n[!tCSDuragi.com!n] !gSen Gomulu ve bugta degilsin.")
    }
}
3) Bos Menu :
İsmindende belli olduğu gibi size bir boş menü hazırladım. Eğer eklenti yazarlığına yeni başladıysanız veya bir menüyü yazmaya üşeniyorsanız kullanabilirsiniz. 7 Seçenekli sorunsuz bir boş menü.

public bosmenu(id)
{
    new menu = menu_create("Menu Ismi", "bosmenu_handler");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 1", "1");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 2", "2");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 3", "3");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 4", "4");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 5", "5");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 6", "6");
    menu_additem(menu, "Menu Secenek 7", "7");
    menu_setprop(menu, MPROP_EXITNAME, "Cikis");
    menu_display(id, menu);
}

public bosmenu_handler(id, menu, item)
{
    if(item == -3)
    {
        menu_destroy(menu);
        return 1;
    }
    new data[6], name[32], _access, _callback;
    menu_item_getinfo(menu, item, _access, data, charsmax(data), name, charsmax(name), _callback);
    switch(str_to_num(data))
    {
        case 1: {
            //Menu secenek 1 i secince olacaklar;
        }
        case 2: {
            //Menu secenek 2 i secince olacaklar;
        }
        case 3: {
            //Menu secenek 3 u secince olacaklar;
        }
        case 4: {
            //Menu secenek 4 u secince olacaklar;
        }
        case 5: {
            //Menu secenek 5 i secince olacaklar;
        }
        case 6: {
            //Menu secenek 6 yi secince olacaklar;
        }
        case 7: {
            //Menu secenek 7 yi secince olacaklar;
        }
    }
    menu_destroy(menu);
    return 1;
}
Warning hataları ve çözümleri :

... .sma(31): warning 217: loose indentation
Çözümü basittir en başta yazan sayıdaki satıra gidip oradaki düzensizliği düzeltin. Mesela ben yukarda 31. rakamı gösterdim.
31. rakamdaki uyumsuzluğu düzelttim.

... .sma(31): warning 204: symbol is assigned a value that is never used: PurposeLess
Burada used dan sonraki kelimenin hiç kullanılmadığını söylüyor. Mesela ben yukarda PurposeLess i gösterdim.
new PurposeLess yazan yeri bulup PurposeLess i kaldırdım. Eklentideki tüm PurposeLess leri temizledim sorun çözüldü.

... .sma(31): warning 233: symbol "client_disconnect" is marked as deprecated: Use client_disconnected
Bu hatada 1.8.3 derleyicisi olan sunucularda olan bir hata. Siz eklentilerinizde böyle hata almayabilirsiniz fakat sunucuya yüklerken
bu hata ile karşılaşırsınız. Çözümü çok basittir. public client_disconnect(id) olan yeri buluyoruz ve
disconnect olan yeri disconnected olarak değiştiriyoruz. Sorun çözülmüştür.

Ve warningleri çok olduğu için yazamadığım "dhudmessage"
Yine 1.8.3 derleyicisi olan sunucularda olan bir hata. Dhudmessage ayrı bir include olmasına rağmen artık amxmodx eklentisinin
içinde bulunmaktadır. Yani fazladan bu include u tanıtmanıza hiçbir gerek yoktur. Tanıttığınız an hata alırsınız.
En basit çözümü eklentideki #include <dhudmessage> yazısını kaldırmaktır.

Çok warning hatası bulunmakta hepsini yazamayacağım fakat sorunun olduğu yeri çevirmeye çalışırsanız sorunun çözümünü bulabilirsiniz.

Program Tema Sahibi :
Fatih ~ EjderYa

Derleyici Sahibi :
Yek'-ta

Amx Studio İndirme Yeri :
Amx Studio.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Poseidon*
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

Amxx - Studio

Mesaj gönderen Poseidon* »

Oh oh teşekkürler peki amx i nasıl sma yaparız

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
Colditz

Amxx - Studio

Mesaj gönderen Colditz »

Bir sitesi vardı fakat amxxi sma ya çevirince tamamen tüm kodları alamazsın.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
Colditz

Amxx - Studio

Mesaj gönderen Colditz »

@Yek'-ta
@Taha Demirbaş

İnclude dosyasını silmişim yanlışlıkla.
Eki günceller misiniz? Ve güncellendikten sonra bu yorumu silerseniz süper olur :)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kilitli