Discord sunucumuz açılmıştır, hepinizi bekleriz

https://discord.gg/43gGDQe6tS

Cs 1.6 Plugin Coder Nasıl Olunur? (yardım!)

Moderatör: Moderatörler

Forum kuralları
[font size=20] DİKKAT [/font]

Silinmiş konu içerikleri hiçbir şekilde kontrol edlimemektedir. İndirdiğiniz dosyaların sorumluluğu tamamiyle size aittir.
Mutlaka indirdiğiniz dosyaları antivirüs ile taratınız.
Kullanıcı avatarı

Yek'-ta
İletişim:

Mesaj gönderen Yek'-ta »

Pluginer, coder, editleyici. Benim diyeceğim özenti olunmaması. Temiz Türkçemiz var iken Türk forumunda Türkçe yazılması daha iyi olur. Eklenti yazarı, eklenti düzenlemek. Tabii eklentici yazmayında, depocu gibi bir anlamı oluyor. Mesela new yerine değişken diyebilirsiniz, define yerine tanım diyebilirsiniz. Birde C öğrenin, pawn C ye yatkın bir dil, C bilen pawnı rahat bir şekilde yapabilir.

Birde ezber yapmayın. Mesela @Colditz hazır kod vermiş. rg_give_item komutunun çalışma mantığını öğrenin. rg_give_item(index,silah) , burada ki index kişi oluyor. Kişi oyunda status yazdığında oyuncunun solunda çıkan 1-32 arasındaki sayılardır. Her oyuncunun sayısı farklıdır. Bu yüzden de for kullanarak 1 den 32 ye kadar saydırırız ve her oyuncu için kullanmayı sağlarız, örnek olarak. Burada ki silah ise oyunda tanımlı olan silahtır. Oyun içinden olduğu için tırnak ile weapon_deagle çekilmiş. Bunu eğer ki define kullanarak tanımlandırsaydın tırnaksız direkt tanımı yazardın. Mesela rg_set_user_bpammo da tırnaksız kullanılmış, onu reapi içerisinde tanımlandırmışlar. RG_give_item deki gibi tırnakla weapon_deagle yazamazsın çünkü burada silaha bağlı olan mermiyi veriyorsun, tanımlandırması farklı. Sağında kini de anlamışsındır, 30 da verilen mermi.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

oldamad

Mesaj gönderen oldamad »

1. Hevesin olacak.
2. Bir şeyi gözünde büyütmeyeceksin.

Örnek bir menü ele alalım. Şunu söyleyeyim daha sayısını bilmediğin jbmenu gerek kodladım gerek geliştirdim vs. bir menüyü baştan sonra kadar (misal colditzin yukarda attığı gibi) yazdığımı hatırlamıyorum. Başka örnek bir menüden kopyalayıp yapıştırdım şimdi çoğunuz diyebilirsiniz böyle coder mi olur yok bilmem ne vs. ben aynı kodu elle yazsam hadi en kısasından 20 sn olsn kopyala yapıştır yapmam 2 saniyemi almaz fark bu.

Kütüphane konusuna gelince ; bana kalırsa kütüphaneye bakmak olayı orta ve ileri düzeydekiler için geçerlidir çok iyi hatırlarım ilk başlarda bakardım çevirirdim mutlaka bir şeyler kafamda yerine oturmazdı eksik kalırdı bu yüzden her kodla ile ilgili örnek eklentilere bakardım ve o kodla ile ilgili kafamda oturmayan şey kalmazdı.

Kod ezberleme vs. konusu , tabi yeni başladın haznende kod vs. bir şey yok vahiy de gelmiyor ne yapacaksın olay basit ; Öncelikle yapmak istediğin şeyin işleyişini kafanda bir kurgulandır ve sana lazım olan kodlar ne bunu kavra daha sonra işleyişi aynı olan farklı bir eklentiye bakıp kopyala yapıştır. Böyle yapa yapa kodu de ezberlersin. Sen emek verdiğin kadarıyla gelişeceksin bu bir çok işde de böyledir zaten. Belirli bir seviyeye geldikten sonra 0 dan daha hiç yapılmamış eklentilere başlıyacaksın ve bunun için de bakacak bir örnek eklentin olmayacak işte o zaman kütüphaneleri karıştırıp aradığını bulacaksın ve bunun içinde iyi bir ingilizce gerekecek ki bana kalırsa işin orası kendiliğinden geliyor.
Unutma kolay öğrenmenin bir yoluda karşılaştırma yaparak öğrenmedir.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
xNosyBoy

Mesaj gönderen xNosyBoy »

@Colditz Makineli Tüfek Gibisin Maşallah :D

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Yek'-ta
İletişim:

Mesaj gönderen Yek'-ta »

@amad ın bahsettiği karşılaştırma muhabbeti tamamı ile doğru. Ben bile çoğu zaman kod yazarken karşılaştırma yaparak öğreniyorum.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
xNosyBoy

aklıma bi fikir geldi örneğin bir kişi jbmenu yaparsa nasıl yapıldığını öğrenip tek başına aynı komutlarla yapıp bazı komutları değiştirebiliriz mesela ?

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Yek'-ta
İletişim:

Mesaj gönderen Yek'-ta »

İstediğin her şeyi yapabilirsin. Tabii kaynak koda saygı duymanda gerekli. Saygı göstermelisin ki saygı göresin. Sen yazmış olduğun satırların kaynak gösterilmeden başkaları tarafından kullanılmasını istemezsin.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
xNosyBoy

Hazırda bekleyin ozaman Colditzin ctmenusunun yanında iyi bir jbmenu yapmaya başlıyorum :D

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

oldamad

Mesaj gönderen oldamad »

Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok. Kim de 0 dan bir jbmenu yapsa jbmenuyu jbmenu yapan bazı özellikler vardır işte marketidir isyan menüsüdür vs. gene bunları ekliyecek ve gene aynı kapıya çıkacak üstte de belirttiğim gibi biri 2sn ni alır biri 20 sn'ni yani senin değiştirmen gereken yerler bunun içeriğidir. Ben markete pompa koyarım sen değişiklik yapıp kaşık koyarsın gibi gibi. Direk basit olarak geçiyorum ben elektrikleri kes koyarım sen yeni bişey düşünürsün gardiyanların ayak seslerini duymasını engelle yaparsın olay bundan ibarettir. Yine kendimden de örnek vererek devam edeyim Anıl Can ın paylaştığı bir jbmenu var baya temiz bir jbmenu (bazı eski jbmenulerde hard code diye tabir edilen kodlar vs. var uzatmıyayım) ben o jbmenuyu iskelet olarak kullanırım yapacağımı da onun üstüne yaparım bu yani benim için karşı çıkanlar da olabilir yazdıklarımın hepsi kendi şahsi düşüncemdir.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

oldamad

Mesaj gönderen oldamad »

Yoruma yazmayı unutmuşum http://amxxmodx.ru/ bu siteden senin için gerekli olan çoğu kodları , eklentilerle örneklendirilmiş olarak bulabilirsin.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Colditz

Mesaj gönderen Colditz »

xNosyBoy yazdı:Hazırda bekleyin ozaman Colditzin ctmenusunun yanında iyi bir jbmenu yapmaya başlıyorum :D
Ben önceki ctmenülerimde bazı arkadaşlardan yardım aldığım için (kod olarak vs) onların isimlerini plugin içine yazmıştım.
Bunun gibi kod yardımı alabilirsin. Jbmenu yaparken belki ihtiyacın olur.

Oyuncu algılama sistemine dikkat etmelisin. Oyuncuları algılarken 2 şekilde algılanıyor.

Kod: Tümünü seç

//Bu sekildede gorebilirsiniz
// for(new id=1; id < 33; id++)
for(new id=1; id < get_maxplayers(); id++)
{
	if(is_user_connected(id))
	{
		if(get_member(id, m_iTeam) == TEAM_TERRORIST)
		{
			//oyundaki teroristleri algiladi
			rg_give_item(id, "weapon_knife");
		}
		else if(get_member(id, m_iTeam) == TEAM_CT)
		{
			//oyundaki c-teroristleri algiladi
			rg_give_item(id, "weapon_knife");
		}
	}
}

new players[32], inum
get_players(players, inum, "ae", "CT") //yasayan ctleri algiladi
for(new i=0; i<inum; i++)
{
	rg_give_item(players[i], "weapon_deagle");
}
Kesinlikle ne olursa olsun aşağıdakini kullanmanı tavsiye ediyorum. Yabancı forumdakilerden biraz yardım aldım. Hepsi bana
aşağıdaki kodu tavsiye etti. CT-T algılama işi get_players olan yerden ayarlanıyor.

Kod: Tümünü seç

get_players(players, inum, "a") //Canli oyuncular
get_players(players, inum, "b") //Olu oyuncular
get_players(players, inum, "c") //Botlari algilamaz
get_players(players, inum, "d") //Insanlari algilamaz
get_players(players, inum, "e") //Takim ile eslesir "e", "TERRORIST") "e", "CT") gibi
get_players(players, inum, "f") //Oyuncunun isminin bir parcasi ile eslestir
get_players(players, inum, "g") //Hassas olmayan case ile eslestir
get_players(players, inum, "h") //HLTV oyunculari algilamaz
get_players(players, inum, "i") //Servera baglaniyor olan kisileri algilar
Gerektiğinde aynı anda kullanabilirsin bunları. Bazılarını kullanmana gerek bile yok "g" gibi :D

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kilitli