Discord sunucumuz açılmıştır, hepinizi bekleriz

https://discord.gg/43gGDQe6tS

bilgisayarım oyunda kasar mı

Diğer forum kategorileri dışında kalan herşey.

Moderatör: Moderatörler

Konu Sahibi
ynstepe334

Mesaj gönderen ynstepe334 »

Taha Demirbaş yazdı: Pzt Kas 08, 2021 10:04 pm Donanım güncellemesi yap. Ram al mesela yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 4 gb nin yanına 4 gb al hatta alabiliyorsan 8 al.
7 ye 8 e geçme hatasını asla yapma. 7 ileride xp ile aynı konuma düşecek. 8 ise performanslı bir işletim sistemi değil.
dostum 8 gb daha ram alicam fakat şuan laptoptaki ram crucial 4 gb ve 2133 mhz fakat şuan internette bir tane buldum 8 gblık ama o 2666 mhz ve farklı seri no yani değerleri farklı. markası aynı fakat değerler farklı olsa sorun olur mu ?

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

ByBuLuT ☪
Clan İsmi: -
İletişim:

Mesaj gönderen ByBuLuT ☪ »

laptoplarda ramlerin pin sayısı aynı mı bilmiyorum pin sayıları aynı olması gerekli anakartın uyumlu olduğu pin sayıları ile , markası önemli değil anakartın hangi mhzleri desteklediğine bakman gerek ve 2 ram takılı olacaksa ikisinin aynı mhzde olması daha sağlıklı olur

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Taha Demirbaş
İletişim:

Mesaj gönderen Taha Demirbaş »

ynstepe334 yazdı: Pzt Kas 08, 2021 10:27 pm
Taha Demirbaş yazdı: Pzt Kas 08, 2021 10:04 pm Donanım güncellemesi yap. Ram al mesela yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 4 gb nin yanına 4 gb al hatta alabiliyorsan 8 al.
7 ye 8 e geçme hatasını asla yapma. 7 ileride xp ile aynı konuma düşecek. 8 ise performanslı bir işletim sistemi değil.
dostum 8 gb daha ram alicam fakat şuan laptoptaki ram crucial 4 gb ve 2133 mhz fakat şuan internette bir tane buldum 8 gblık ama o 2666 mhz ve farklı seri no yani değerleri farklı. markası aynı fakat değerler farklı olsa sorun olur mu ?
ramların cl değerleri aynı olsun. mhz değerleri farklı ise bios en düşük mhz ye göre otomatik ayar yapmakta. Fakat bios üzerinden oc ye izin veren bir sistemin var ise ram ayarlarını 2400 mhz ye kadar çekebilirsin. Fakat bu işlem sonrasında makinan açılmayabilir. Eğer açılmıyorsa bios bataryasını çıkartıp makinayı elektrikten kesip bir kaç dakika bekleyip tekrardan bataryayı daha sonra elektriğe bağlayıp açman yeterli olacaktır.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
ynstepe334

Taha Demirbaş yazdı: Prş Kas 11, 2021 10:49 pm
ramların cl değerleri aynı olsun. mhz değerleri farklı ise bios en düşük mhz ye göre otomatik ayar yapmakta. Fakat bios üzerinden oc ye izin veren bir sistemin var ise ram ayarlarını 2400 mhz ye kadar çekebilirsin. Fakat bu işlem sonrasında makinan açılmayabilir. Eğer açılmıyorsa bios bataryasını çıkartıp makinayı elektrikten kesip bir kaç dakika bekleyip tekrardan bataryayı daha sonra elektriğe bağlayıp açman yeterli olacaktır.
internttten sipariş verceğim ramda cl dğeri 19 fakat bilgisayardaki ramin cl değerini nerden görcem üstünde felan yazmıyo galiba. birde şuan 4 gb ram var termal macun sürdüm drop sorununa felan çözüm sağlamadı yani ısınmayla ilgili değil büyük ihtimal ram bellek yetmiyor ve darboğaz gibi bişey deniyor tam bilmiyorum o yaşanıyor. acaba +4 veya +8 alsam kesin geçer mi drop sorunu ? birde win 7ye geçmem kötü olur ama geçersem drop sorunu felan çözülür mü ? win 7 daha düşük bir sistem galiba win 10dan. sorularımı cevaplarsan çok sevinirim yardımın için sağol

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Mesaj gönderen Serpentraz »

Aida 64 adlı programı indirip bakabilirsin ram cl değerlerine aynı şekilde işlemci sıcaklıklarını da kontrol et oradan macun sürdüm demişsin doğru bir şekilde sürmediysen eğer bir işe yaramaz macun ince bir şekilde işlemcinin metal kısmının her tarafına sürmen gerekiyor. Darboğaz olma ihtimali düşük işlemcin ekran kartını kaldıracak güçte en azından cs valorant gibi oyunlarda darboğaz yaratmaz büyük ihtimal ram yetersizliğinden dolayı drop oluyor. Yeni ram alacaksan eğer Win10 da kalman daha iyi olur ama almayacaksan eğer 4gb ram altındaki pcler Win7 de daha iyi çalışır.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
ynstepe334

Serpentraz yazdı: Prş Kas 11, 2021 11:23 pm Aida 64 adlı programı indirip bakabilirsin ram cl değerlerine aynı şekilde işlemci sıcaklıklarını da kontrol et oradan macun sürdüm demişsin doğru bir şekilde sürmediysen eğer bir işe yaramaz macun ince bir şekilde işlemcinin metal kısmının her tarafına sürmen gerekiyor. Darboğaz olma ihtimali düşük işlemcin ekran kartını kaldıracak güçte en azından cs valorant gibi oyunlarda darboğaz yaratmaz büyük ihtimal ram yetersizliğinden dolayı drop oluyor. Yeni ram alacaksan eğer Win10 da kalman daha iyi olur ama almayacaksan eğer 4gb ram altındaki pcler Win7 de daha iyi çalışır.
macunu ilk başta normal sürdüm sonra bilgisayarın ısısına değilde fanın olduug yere dışardan dokundum çok sıcaktı sonra termal macunu sildim çok ince çektim araştırdım doğru bir şekilde. şuan öncekine göre ısınmıyor ama büyük ihtimal ramdan dolayı drop giriyo. ben ram aldıkdan sonra tekrardan iletişime geçerim çok sağoln.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Taha Demirbaş
İletişim:

Mesaj gönderen Taha Demirbaş »

ynstepe334 yazdı: Prş Kas 11, 2021 11:11 pm
Taha Demirbaş yazdı: Prş Kas 11, 2021 10:49 pm

internttten sipariş verceğim ramda cl dğeri 19 fakat bilgisayardaki ramin cl değerini nerden görcem üstünde felan yazmıyo galiba. birde şuan 4 gb ram var termal macun sürdüm drop sorununa felan çözüm sağlamadı yani ısınmayla ilgili değil büyük ihtimal ram bellek yetmiyor ve darboğaz gibi bişey deniyor tam bilmiyorum o yaşanıyor. acaba +4 veya +8 alsam kesin geçer mi drop sorunu ? birde win 7ye geçmem kötü olur ama geçersem drop sorunu felan çözülür mü ? win 7 daha düşük bir sistem galiba win 10dan. sorularımı cevaplarsan çok sevinirim yardımın için sağol
4 gb nin %70 ini yükte iken windows alıyor zaten. Geri kalanda oynadığın oyun tarafından kullanılıyor. Anlık takılma varsa leak oluyor ve sen anlık drop yiyorsun. Ama bu konuya döktüğün sistem bilgilerin yüzeysel. Bu konular anakartın mhz sinden ramın mhz sine kadar bakılıyor. rakamsal bilgiler pek olmadığından kesinlik vermem. Fakat yediğin drop eğer anakartın iyiyse epey bir azalacaktır.
resim_2021-11-14_150353.png
12 gb ram var sistem boşta bellek kullanımı %42.
Tabi benim sistemi etkilemiyor çift ssd 4000mhz anakart var. Yine de ramlardan dolayı ara droplar yiyebiliyorum. Çünkü gecikme değerleri 1 inin değişik olması lazım
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
ynstepe334

Taha Demirbaş yazdı: Pzr Kas 14, 2021 2:58 pm 4 gb nin %70 ini yükte iken windows alıyor zaten. Geri kalanda oynadığın oyun tarafından kullanılıyor. Anlık takılma varsa leak oluyor ve sen anlık drop yiyorsun. Ama bu konuya döktüğün sistem bilgilerin yüzeysel. Bu konular anakartın mhz sinden ramın mhz sine kadar bakılıyor. rakamsal bilgiler pek olmadığından kesinlik vermem. Fakat yediğin drop eğer anakartın iyiyse epey bir azalacaktır.

resim_2021-11-14_150353.png
12 gb ram var sistem boşta bellek kullanımı %42.
Tabi benim sistemi etkilemiyor çift ssd 4000mhz anakart var. Yine de ramlardan dolayı ara droplar yiyebiliyorum. Çünkü gecikme değerleri 1 inin değişik olması lazım
Pcyi win 8.1 yaptım şuan oyun dışındayken gayet hızlı ve kullanışlı win 10a göre. Ama benim anlamadığım olay şu, eskiden 1.6da 300 400 fps alıyordum hiç takılma ve fps düşüklüğü yaşamadım, loldede keza aynı şekilde. Fakat son 1 yıldır aynı oyunlarda hem fps düşüklüğü hemde dropşar mevcut. Hadi lole güncelleme geldi diyelim ama böyle bir orta düzey bir sistem 1.6dada drop yiyor anlamıyorum. Çözümünü bulamadım, ram alırsam hala geçmezse başka bişeyden kaynaklı o vakit.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Konu Sahibi
ynstepe334

Birde benim bilgisayarda görev yöneticisinde disk %100 oluyor. mesela googleyi açsam hemen %100 oluyo sonra 50lere iniyor. Bir oyun açsam %100 oluyor, bazen inmiyor bazen iniyor ama %0 neredeyse hiç olmuyor. Bu %100 olduğunda acaba drop giriyor olabilir mi? Bunu nasıl %0a sabitlerim?

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Mesaj gönderen Serpentraz »

ynstepe334 yazdı: Pzt Kas 15, 2021 11:13 am Birde benim bilgisayarda görev yöneticisinde disk %100 oluyor. mesela googleyi açsam hemen %100 oluyo sonra 50lere iniyor. Bir oyun açsam %100 oluyor, bazen inmiyor bazen iniyor ama %0 neredeyse hiç olmuyor. Bu %100 olduğunda acaba drop giriyor olabilir mi? Bunu nasıl %0a sabitlerim?
Bu olayı daha önceden söyleseydin keşke. Çalıştıra services.msc yaz okeyle daha sonra oradan Sysmain adlı hizmeti bul sağ tık özellikler yap başlangıç türünü devre dışı yap uygulaya tıkla daha sonra bilgisayarı yeniden başlat.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala