Discord sunucumuz açılmıştır, hepinizi bekleriz

https://discord.gg/43gGDQe6tS

Anakart sata desteklemesi hk.

Bilgisayar ve mobil cihazlar , internet alemi ve her türlü teknolojik aletler hakkında konular

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Mesaj gönderen bestcore »

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 6:40 pm Anakart modelini bulamadım sanırım firmanın kendisi üretiyor tam bilgim yok o konuda. Aynen öyle M2 SSD ler normal SSD lerden çok daha hızlıdırlar direk anakart üzerindeki porta takılırlar bu yüzden çok daha hızlı çalışırlar.
Bu konu hakkında çok teşekkür ederim, ekstra olarak şöyle bir sorum daha var;
1 ay önce işletim sistemim win 10'du fakat neden bilmiyorum çok fazla kasıyordu bilgisayar. Bu olay çok fazla olunca bende başka bir sürüm denemeye karar verdim ve 7, 8.1'i denedim, 8.1'de güzel performans verdiğini gördüm. Şuanda 8.1 kullanıyorum ve gayet iyi fakat SSD aldığımda yanında ram'i yükseltmek için ram'de alacağım ve bilgisayarı biraz iyileştireceği için SSD'ye windows 10 kurma planım var veya Windows 11 kuruluyor mu bilmiyorum ama 11'de kurabilirim. Sizce 8.1'de kalmak mı iyi veya 10 yada 11 mi tercih etmem uygun olur ?

Bu arada görev yöneticisinde Disk alanı %100e vuruyor bazen 95 felan oluyor (internette çözümlere baktım ama nafile, win search durdurma gibi), güçlü bir oyuna girdiğimde ram alanıda %60 70 oluyor, onun için ram alacağım ve ssd aldığımda disk alanı %100 olur mu ? Bu sorun sanırım hdd'de varmış.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Mesaj gönderen Serpentraz »

Bildiğim kadarıyla Windows 11 TPM 2.0 desteği istiyor bilgisayarında bu desteğin olup olmadığını buradaki programı indirip kontrol edebilirisn; https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11?r=1

Eğer ki bu özellik bilgisayarında yoksa yine de Windows 11 kurabilirsin fakat farklı yollardan uğraşman gerek. Benim tavsiyem Windows 10 a tekrar geri dönmen kasmasının nedeni HDD den kaynaklıdır. Laptop HDD leri 5400 Rpm de çalıştıkları için yavaştırlar. SSD alırsan bu sorun çözülür. Windows 10 ve 11 için SSD şart oldu artık. Ram takviyesi de yapacaksan eğer bilgisayarın çok rahatlar.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

ShooTeR
Server Ip/DNS: CSXX.CSDURAGI.COM
Clan İsmi: NoMercy

Mesaj gönderen ShooTeR »

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 7:22 pm Bildiğim kadarıyla Windows 11 TPM 2.0 desteği istiyor bilgisayarında bu desteğin olup olmadığını buradaki programı indirip kontrol edebilirisn; https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11?r=1

Eğer ki bu özellik bilgisayarında yoksa yine de Windows 11 kurabilirsin fakat farklı yollardan uğraşman gerek. Benim tavsiyem Windows 10 a tekrar geri dönmen kasmasının nedeni HDD den kaynaklıdır. Laptop HDD leri 5400 Rpm de çalıştıkları için yavaştırlar. SSD alırsan bu sorun çözülür. Windows 10 ve 11 için SSD şart oldu artık. Ram takviyesi de yapacaksan eğer bilgisayarın çok rahatlar.
TPM 2.0 olmadanda win11 kurabilirsin ama bazı şeylerden mahrum kalıyorsun ve tpm isteyen programları kullanamıyorsun, oyunlarda dahil ^^
M2 mevzusuna gelirsek cihazının anakartında NVMe slotu varsa sakına ama sakına m2 sataya bulaşma verdiğin paraya yazık olur. Çünkü normal sata ssd ile m2 sata hız açısından hiçbir fark yok. NVMe slotu varsa biraz paraya kıy NVMe al daha yüksek hızlarda takıl.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 7:22 pm Bildiğim kadarıyla Windows 11 TPM 2.0 desteği istiyor bilgisayarında bu desteğin olup olmadığını buradaki programı indirip kontrol edebilirisn; https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11?r=1

Win 11'i gördüğüm kadarıyla Win 10'dan çok bir farkı yok, sadece tema olarak birkaç yenilik eklemişler. (Detaylı bir bilgim yok)
Win 10'u seviyorum fakat dediğim olaylardan dolayı değiştirmek zorunda kaldım, eğer bu sorunlar düzelirse Win 10'da kalırım. Teşekkür ederim.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

ShooTeR yazdı: Çrş Oca 05, 2022 7:26 pm TPM 2.0 olmadanda win11 kurabilirsin ama bazı şeylerden mahrum kalıyorsun ve tpm isteyen programları kullanamıyorsun, oyunlarda dahil ^^
M2 mevzusuna gelirsek cihazının anakartında NVMe slotu varsa sakına ama sakına m2 sataya bulaşma verdiğin paraya yazık olur. Çünkü normal sata ssd ile m2 sata hız açısından hiçbir fark yok. NVMe slotu varsa biraz paraya kıy NVMe al daha yüksek hızlarda takıl.
Çok fazla işletim sistemini kurcalamak istemiyorum, en iyisi eskiden kullandığım gibi 10 Pro kullanmak.
Bütçeme uygun gelirse NVMe alırım fakat şuanda Sata III buldum ve bana uygun, galiba onu almayı düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala

Serpentraz

Mesaj gönderen Serpentraz »

Bilgisayarında Nvme desteği yok zaten M2 Sata var bunlara da gerek yok zaten Sata III fazlasıyla yeterli olur senin için macera aramaya gerek yok bu fiyatlarda :))

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

Konu Sahibi
bestcore

Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 7:40 pm Bilgisayarında Nvme desteği yok zaten M2 Sata var bunlara da gerek yok zaten Sata III fazlasıyla yeterli olur senin için macera aramaya gerek yok bu fiyatlarda :))
NVMe desteği yoksa dediğin gibi kurcalamaya gerek yok, internette biraz kurcalamamla nvme ve satanın farkını yüzeysel olarak anladım.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala
Kullanıcı avatarı

ShooTeR
Server Ip/DNS: CSXX.CSDURAGI.COM
Clan İsmi: NoMercy

Mesaj gönderen ShooTeR »

bestcore yazdı: Çrş Oca 05, 2022 7:47 pm
Serpentraz yazdı: Çrş Oca 05, 2022 7:40 pm Bilgisayarında Nvme desteği yok zaten M2 Sata var bunlara da gerek yok zaten Sata III fazlasıyla yeterli olur senin için macera aramaya gerek yok bu fiyatlarda :))
NVMe desteği yoksa dediğin gibi kurcalamaya gerek yok, internette biraz kurcalamamla nvme ve satanın farkını yüzeysel olarak anladım.
SATA SSD için boş yuvan varsa sata ssd al geç derim m2 sataya para vermeye değmez.

Link:
Linklerini gizle
Linki Kopyala